Aşağıda 3 sayfanın bulunduğu örnek bir Microsoft Word dosyasını görebilirsiniz. Bu dokümanda birden fazla şekilde sayfa numaralaması yapmamız mümkündür, en temel ve en basit olanı anlatacak ve Romen rakamları, değişik numaralandırılma metotları ile nasıl sayfa numaralandırma işlemi yapabileceğinizi aktaracağız. Şimdi içeriğimize geçelim.

3 sayfanın bulunduğu örnek bir Microsoft Word dosyası

Sayfa Numaralandırma Biçimleri

Sayfa numaralandırma biçimleri;

 • Normal sayılar
 • Romen Rakamları
 • Harfler

şeklinde standardize edilmiştir. Sadece bu formatlarda Word otomatik sıralama yapabilir. Bu seçenekleri nasıl seçebileceğiniz Sayfa Numaralandırma başlığı içerisinde görebilirsiniz.

Sayfa Numaralandırma

Basit Bir Şekilde Sayfa Numaralandırma

Ekle Bölümünden Sayfa Numarası Seçenekleri

Yukarıda görüldüğü üzere basit bir sayfa numaralandırma işlemi için kullanabileceğiniz seçenekler Ekle şeridindeki Sayfa Numarası seçenekleridir. Bu seçeneklerden aşağıdaki işlemleri takip ederek basit bir numaralandırma yapabilirsiniz. Ya da yazımızın devamını takip ederek farklı numaralandırma taktikleri, özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Sayfa Numaralandırma Tüm Aşamalar
 1. Ekle şeridi seçeneklerine giriyoruz.
 2. Sayfa Numarası seçeneklerine odaklanıyoruz.
 3. Eğer sayfanın başına, yani üst bilgi bölümüne bir sayfa numarası ekleme işlemi yapmak istiyorsak, sayfanın başı şeklinde seçim yapıyoruz.
 4. Eğer sayfanın sonuna sayfa numarası ekleme işlemi yapılacaksa, bu durumda sayfanın sonuna ekleme seçeneği ile aynı düzende alt bilgi bölümüne bir sayfa numarası ekleme işlemi yapabiliriz.
 5. Yeni Office sürümlerinde sayfa kenarına da sayfa numarası ekleme seçeneği bulunmaktadır. 5 numaralı işlem ile sayfa kenarlarına da sayfa numarası eklemeniz mümkündür.

Numaralandırma Tipini Değiştirerek Sayfa Numaralandırma

Standart sayfa numarası ekleme işleminden farklı olarak Sayı biçimini değiştirmek için sayfa numarası ekleme aşamasını özelleştirmemiz gerekiyor, aşağıdaki görseli ve aşamaları takip ederek bunu sağlayabilirsiniz.

Sayfa Numarası Eklerken Özelleştirme – Microsoft Word
 1. Ekle sekmesine giriş yapıyoruz.
 2. Sayfa Numarası seçeneklerine odaklanıyoruz.
 3. Sayfa Numarası Biçimlendir seçeneği ile “Sayfa Numarası Biçimi” panelini açıyoruz.
 4. Burada Sayı Biçimi seçeneklerinden istediğimiz sayı biçimini seçebiliriz, daha sonrasında;
 5. Tamam seçeneği ile çıkış yaptığımızda sayfamıza sayfa numaramız eklenecektir.