İlgili Video İçerikler

Köşe kenarlıkları, Excel programında giriş sekmesinden 4 kenar için ve orta noktalar için rahatlıkla eklenebilir fakat köşegen, çapraz çizgiler o kadar kolay eklenmiyor. Bunun için Hücreyi Biçimlendir panelini açmak gerekir.

Kenarlık seçenekleri – Excel

Excel standart olarak, her hücrenin 4 köşesine ( sağ, sol, üst ve alt ) çizgi – kenarlık çizilecek şekilde komutlara sahiptir. Bu komutları Giriş sekmesindeki Yazı tipi bölümünde görebiliriz.

Excelin kenarlıklar bölümünde bulunan kenarlık seçenekleri köşelerin kenarlıklıklarını biçimlendirmeye yarar, oysa ki hücreyi biçimlendir bölümünde kenarlık sekmesinde değerlendirebileceğiniz, köşegen seçenekleri de bulunmaktadır, yazının ilerleyen başlıklarında bunu yapmayı öğreneceksiniz.

Hücreyi biçimlendir bölümüne girmeliyiz

Bu pencereyi açmanın 3 yolu vardır, bunlardan en kolayı bir kısayol olan CTRL + 1 kombinasyonudur, bu 3 yöntemi de hem resimler ile hem de liste halinde olan anlatım ile kavrayalım;

  1. Giriş sekmesinde Yazı tipi bölmesinin daha fazlası seçeneği ile hücreyi biçimlendir bölümüne giriş yapabiliriz.
  2. Hücreye sağ tıklayıp, hücreyi biçimlendir seçeneği ile giriş yapabiliriz.
  3. Biçimlendirmek istediğimiz hücreleri seçip CTRL + 1 kombinasyonu ile de bu pencereyi açmak mümkündür.
Hücre biçimlendir – kenarlık bölümüne erişim

Kenarlık seçeneklerini özelleştirme

Kenarlık seçeneklerinde, önceden menüde de görebilidiğimiz sağ,sol,üst ve alt kenarlıkların yanında bir de sağa ve sola olmak üzere köşegen kenarlık özelliği de bulunmaktadır, bu kenarlık bölümünün kullanışı konusundaki görseli de aşağıda görebilirsiniz.

Microsoft Excel programında köşegen kenarlık ve diğer kenarlık uygulamaları