4
kişi bu içeriği yararlı buldu
Resimlerin üzerine yazı yazma - Microsoft Word
Merhaba değerli dostlarım, resimlerin üzerine yazı yazma, resimleri metnin arkasına atarak ve resimlerin üzerine bir metin kutusu dahil ederek yapılabilen bir yöntemdir. Bu 2 yöntem de bu video içeriğimizde anlatılmaya çalışılmıştır. #1. Yöntem Sayfamıza ekle yöntemi ile veya bir resmi sürükleyerek ( kopyalarayarak da olabilir ) bir resim dahil edelim. Sonrasında Ekle bölümünden Şekiller seçenekleri altından bir Metin Kutusunu da resmimizin üzerine boyutlandırarak oluşturalım. Daha sonrasında ise her 2 ögeyi de daha güzel bir görünüm elde etmek için boyut ve dizayn açısından tasarlayalım. #2. Yöntem Sayfamıza arkaplana atmak istediğimiz resmi dahil edelim, daha sonrasında resme tıklayarak sağ üst bölümden Resim Biçimi seçenekleri arasından Metni Kaydır seçeneklerinden Metnin Arkasına şeklinde bir ayarlamayı resim için uygulayalım. Daha sonrasında ise resmi boyutlandırarak yazdığımız yazıların arkasına getirelim.
İçerik

Resimler, sayfalarımıza, dokümanlarımıza anlam bütünlüğü açısından hem görsel hem de grafik, estetik açıdan destek sağlayan argümanlardır. Bazen de bu argümanların metinlerin yanında, sağinda solunda yer almasından çok arkaplanında yer almasını ve metinleri resmin üzerine yazmayı isteyebiliriz.

Metinleri Resmin Üzerine Yazma

Öncelikle sayfamıza bir resmi dahil ediyoruz. Bu herhangi bir resim olabilir, biz bir gül resmini tercih ettik ki üzerine rahatça yazı yazılabilsin.

Microsoft Word sayfasında bir gül resmi

Resim eklemek için ister Ekle bölümünden Resim ile bilgisayarınızdan veya bulut depolama alanından resmi sayfaya dahil etmeyi, isterseniz de resmi word sayfasına sürekleyerek dahil etmeyi tercih edebilirsiniz.

Microsoft Word Resim Biçimi panelinin gösterimi

Daha sonrasında bu resmin üzerine tıklayıp açılan Resim Biçimi panelinden şu yolları takip ediyoruz;

 • Resmin üzerine tıklıyoruz.
 • Yukarıdan Resim Biçimi bölümünde Metni Kaydır seçeneklerine giriyoruz.
 • Metni Kaydır seçeneklerinden Metnin Arkasına seçeneğini aktif ediyoruz.
Metni Kaydır – Metnin arkasına şeklinde resim için ayarlamamızı yapıyoruz.

Daha sonrasında sayfaya yazdığımız her yazının resmin önünde kalacağını görebilirsiniz. Birkaç düzenleme, resmin boyutunu ayarlama, rengini ve yazının rengi ile pozisyonunu ayarlama ile aşağıdaki word sayfasını oluşturmamız pek mümkündür.

  • ayşegül çoban
   2021-05-25 11:57:47 tarihinde word kategorisinde sorulmuştur.
   Bekliyor
   bilmim