Microsoft Word’de sayfa düzeni üzerinde çeşitli değişiklikler yapmanız mümkündür. Sayfa kenar boşluğu ayarlamak, standart sayfa boşluklarından kurtulmak ve daha geniş, daha dar kenar boşluklarını ayarlamak da yine kullanıcının elindedir. Gelin şimdi basit bir şekilde kenar boşluklarının nasıl standart kenar boşluklarından seçebileceğimizi daha sonrasında da nasıl kendi belirlediğimiz kenar boşluklarını sayfamıza uyarlayabileceğimizi görelim.

Kenar Boşlukları Menüsü

Microsoft Word’de kenar boşlukları menüsünün açılması
  1. Düzen sekmesine giriş yapıyoruz.
  2. Kenar Boşlukları, seçeneklerine odaklanıyoruz.
  3. Burada; Normal, Dar, Orta, Geniş, Yansıtmak ve Office 2003 Varsayılanı şeklinde belirli başlık standart kenar boşluklarını kullanmanız mümkündür.

Standart Kenar Boşlukları

Microsoft Word’de standart kenar boşlukları

Normal Kenar Boşluğu

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi başka versiyonlarda 2,5 ve 3 gibi farklı santimetre değerlerinde kenar boşlukları yazmak ile birlikte standart kenar boşluğu 2,54 cm köşelerden çıktı boşluğu verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu seçenek ile normal kenar boşlukları uyarlanabilir.

Dar Kenar Boşluğu

Normal kenar boşluğunun yarısı kadardır. Çıktı alınan yazıcının kabiliyetine göre daha dar kenarlar oluşturmaya yarar.

Geniş Kenar Boşluğu

Normal kenar boşluğu ile üst ve alt boşluklar aynı olsa da sağdan ve soldan daha geniş boşluklar vardır. Bu seçenek ile sayfa içeriğinizin duruma göre daha fazla sayfaya yayılabileceğini unutmayın.

Özel Kenar Boşluğu Belirlemek

Standart kenar boşlukları standart bir kullanıcı için yeterli olabilir fakat bazen kenar boşluklarını sıfırlamak veya kendi istediğimiz kadar boşluk vermek gereksinimi olabilir, bu sebeple kullanabileceğiniz Özel Kenar Boşlukları paneli bulunmaktadır.

Microsoft Word’de Sayfa Yapısı Özellikleri ( Boşluk ayarlama )
  1. Düzen bölümünden Kenar Boşlukları seçeneklerine giriş yapıyoruz.
  2. Özel kenar boşlukları için en altta bulunan “Özel Kenar Boşlukları” seçeneğine giriş yapıyoruz.
  3. Açılan pencere ( Sayfa Yapısı ) seçeneklerinden Kenar Boşlukları seçeneklerine odaklanıyoruz.
  4. Kenar Boşlukları seçeneklerinde Üst, Alt, Sol ve Sağ boşluk paylarını istediğimiz gibi girebiliriz. Daha sonra çıktı cilt payı eklemek istiyorsak cilt payı girebiliriz.