Değerli dostlarım, biliyorum yazı yazarken büyük bir hata yaptınız, ya bir yerde yanlış bir kelime kullandınız ve bunu devam ettirdiniz ya da daha önceden farklı isim ve kelimeler ile düzenlenmiş bir Word dokümanını düzenlemeye çalışıyorsunuz. Bir dokümanda kelimelerin değiştirilmesi için birçok programda da kullanılan ortak bir kısayol kullanacaz, gelin birlikte yanlış yazdığımız bir kelimeyi dokümanımızda bulalım ve değiştirelim.

Kelimeyi Bul ve Değiştir

Bul ve değiştir işlemi için örnek bir paragraf

Yukarıdaki örnek paragrafımızda, Hasan Bey sabah evden çıkarken üzücü hadiseler ile karşılaşmış fakat daha sonra bu hikayenin baş kahramanı olan Hasan Bey’in ismini Murat olarak güncellemek istedik; bu durumda tüm Hasan kelimelerini tek tek değiştirmemiz mi gerekli?

CTRL + H – Bul ve Değiştir Kısayolu

Bir çok programda ortak kısayol olan CTRL yani Kontrol ile H tuşlarına ardı sıra basmak bize aşağıdaki gibi bir panel ile seçtiğimiz kelimeleri bulma ve değiştirme kolaylığı sağlayacaktır.

CTRL + H kısayolu ile bul ve değiştir işlemi
  1. Değiştirmek istediğiniz kelimeyi, cümleyi, harfi, aralığı imleç ile önceden seçmeniz yararınıza olacaktır.
  2. Daha sonra CTRL + H kısayolu ile Bul ve Değiştir panelinin açılmasını sağlıyoruz, önceden seçim yaptığımız için Aranan bölümünde otomatik olarak “Hasan” kelimesinin bulunduğunu görebilirsiniz.
  3. Yeni değer olarak değiştirmek istediğimiz ismi giriyoruz.
  4. Tümünü Değiştir seçeneği ile dokümandaki tüm “Hasan” değerlerinin “Murat” olarak değişmesiniz sağlayabilirsiniz.
İşlem sonrasında tüm “Hasan” değerlerinin “Murat” olması sonucu.