Yaptığımız Word dokümanlarını kaydetmek, daha sonra onları bulundukları konumdan e-posta, e-mail uygulamasına ek olarak yüklemek bazen vaktinizi alan bir rutine dönüşebilir. Bundan kaçınmak için uygulama üzerinden kolay bir şekilde düzenlemekte olduğunuz dokümanı paylaşmanız mümkündür. Gelin birlikte örnek dokümanımızda bu işlemi gerçekleştirelim.

Paylaş Butonunu Kullanmak

Hızlı yöntem olarak paylaş butonunu kullanma aşamaları

Hızlı yöntem olarak yeni Word sürümlerinde sağ üst bölümde görselde de görüldüğü üzere paylaş butonunu kullanmamız mümkün olacaktır. Microsoft 2010 ve sonrası sürümlerde bu buton ile dosyanızı kolay bir şekilde Outlook uygulamasına ek olarak gönderebilirsiniz.

  1. Paylaş butonu uygulamanın sağ üst bölümünde bulunmaktadır. ( Paylaş butonu çeşitli formlarda olabilir. )
  2. Açılan seçeneklerden “Paylaş” seçeneğine tıklanır.
  3. Açılan pencere paylaş penceresidir. Bu pencerenin alt bölümünde “Bunun yerine bir kopyasını ekleyin” seçenekleri bulunur.
  4. Bu seçeneklerden her ikisi de dosyanızı Outlook gönderme ekranına ek olarak yollar fakat ilk seçenek yani Word Belgesi olan seçenek, dosyanızı düzenlenebilir .doc, .docx formatlarından yollarken ikinci seçecek dosyanızı PDF formatında yollayacaktır.
Outlook eki olarak gösterim. (.docx uzantılı Word dosyası ve PDF dosyası)

Dosya Seçeneklerinden Paylaşmak

Dosya, Paylaş seçeneklerinden E-posta eki olarak göndermek
  1. Uygulamada sol üstte bulunan Dosya seçeneklerine giriş yapılır.
  2. Dosya seçeneklerinden Paylaşma seçeneklerine giriş yapılır.
  3. E-posta seçeneklerine giriş yapılır ve Ek olarak gönder veya PDF Olarak Gönder seçeneklerinden biri seçilerek, daha öncedeki örnekte olduğu gibi üzerinde çalıştığınız doküman bir Outlook eki olarak bir gönderme panelinde gösterilir.