Otomatik olarak güncellenen bir Word dokümanı oluşturmak, düzenli bir rapor, yazı, tez, akademik yazı, belge oluşturmakla uğraşan yazarlar, araştırmacılar için bulunmaz bir nimet diyebiliriz. İçindekiler tablosunun da otomatik olarak güncellenmesi her yazarın isteyeceği bir özelliktir. Gelin şimdi otomatik güncellenen içindekiler tablosu için Düzeyler – Başlıklardan bahsedelim.

Düzeyleri, Başlıkları Kullanmalısınız

Düzeyler seçenekleri altında bulunan başlık düzeyleri içindekiler tablosu için hangi başlığın en üst başlık hangi başlığın bu üst düzey başlığın alt başlığı olduğunu tanıtmak için kullanılması gerekli olan seçeneklerdir. Aşağıdaki görselde, başlık düzeylerini görebilirsiniz.

Word Programında Düzeyler ( Başlık Düzeyleri ) Düzey 1, Düzey 2, Düzey 3

Standart Word dokümanında yukarıdaki resimde Başlık 1’in altında Alt Başlık 1 ve onun altında da Alt Başlık programa tanıtılmış haldedir, peki bunu nasıl yapıyoruz?

Başvurular Sekmesinde Metin Ekle Seçenekleri

Başvurular – Metin Ekle Seçenekleri

Başvurular sekmesindeki Metin Ekle seçenekleri daha öncesinde seçtiğiniz yazının bir düzey seçilmesi için bulunmaktadır. Şimdi Başlık 1 yazısını seçelim ve bu başlık yazısının dokümanımızın birinci düzey başlığı olduğunu tanıtalım.

Başlık 1’in Düzey 1 olarak belirlenmesi işlemi

Daha sonra alt başlıklar için eğer düzey 1 altında alt başlık olacaksa düzey 2, düzey 2 altında alt başlık olacaksa düzey 3 olarak seçilmesi ile seçimler tamamlanır, daha sonrasında içerik girilecekse bu başlıkların altına içerikler girilir, aşağıda tamamlanmış bir örneğini görebilirsiniz.

Alt Başlıkların da belirlenmesi

Tüm bu belirlemelerden sonra içeriklerimizi başlıkların altına giriyoruz ve daha sonrasında sayfamıza içindekiler tablosu eklemek için içindekiler tablosunu ekleyeceğimiz boş bir sayfa açıyoruz.

Başlık ve Alt Başlıklara içerik girilmiş halde içindekiler tablosunun gösterimi

İçindekiler Tablosunu Eklemek

Artık içindekiler tablosu eklemek, eskisinden daha basit, programda başlıklar daha önceden belirlediğimiz için boş bir word sayfasına girip, başvurular bölümünden içindekiler seçeneği ile otomatik içindekiler tablosu eklememiz ve dokümanınızdaki başlık güncellemelerine göre bu içindekiler tablosunu daima güncel halde tutmamız çok kolay.

Word Dokümanına Boş Bir Sayfaya İçindekiler Tablosu Ekleme

Eklediğimiz bu içindekiler tablosunu güncellemek istediğimizde yaptığımız değişiklikleri tabloya uyarlamak için tablonun içine geldiğimizde sol üstte çıkan “Tabloyu Güncelleştir” seçeneğini seçmemiz yeterli olacaktır.

Tabloyu Güncelleştir seçeneği ile tabloları güncelleme