Excel programı genel itibari ile iş sektöründe sıklıkla kullanılan kurumsal, özel firmaların istek ve taleplerine göre şekillenen bir Microsoft Office programı olmuş ve olmaya devam etmektedir.

Yoğun iş hayatından, iş günleri normal zamanlardan farklı olabilir. Firmanızın, resmi veya resmi olmayan tatil ve izin günleri olabilir. İşte tüm bu izin ve tatilleri de hesaba katarak, hafta sonlarını da hesaplayarak bize iş günü hakkında doğru sonuçlar veren formül ve hesaplar gereklidir. Şimdi birlikte bunu nasıl yapabileceğimizi görelim.

TAMİŞGÜNÜ formülü

İngilizce karşılığı NETWORKDAYS() olan bu formül işe başlangıç ve bitiş tarihini girerek iki tarih arasındaki Cumartesi ve Pazar günleri sayılmadan iş gününü bulabiliriz.

=TAMİŞGÜNÜ(“01.01.2023”;”01.02.2023″) formülü bize 1 Ocak ile 1 Şubat arasındaki Cumartesi ve Pazar günleri haftasonu tatili olmak üzere toplam iş gününü verecektir.

Peki sadece pazar günü sayılmasın istersek?

Bu durumda formülümüzü güncellememiz gerek, Türkçesi TAMİŞGÜNÜ.ULUSL olan NEWORKDAYS.INTL() formülünü kullanarak, ilk formülde başlangıç ve bitiş tarihlerini girdiğimiz alanın yanına son parametre olarak aşağıdaki listede istediğimiz haftasonu tatili değerine göre sayı değerini girmeliyiz.

=TAMİŞGÜNÜ.ULSL(“01.01.2023″;”01.02.2023”;11) formülü ile 11 sayısını girdiğimiz için sadece pazar günleri hafta sonu tatili kabul edilir.

1 veya belirtilmemişCumartesi, Pazar
2Pazar, Pazartesi
3Pazartesi, Salı
4Salı, Çarşamba
5Çarşamba, Perşembe
6Perşembe, Cuma
7Cuma, Cumartesi
11Yalnızca Pazar
12Yalnızca Pazartesi
13Yalnızca Salı
14Yalnızca Çarşamba
15Yalnızca Perşembe
16Yalnızca Cuma
17Yalnızca Cumartesi
=TAMİŞGÜNÜ.ULUSL. formülünde girilmesi gereken sayı değerleri

İŞGÜNÜ formülü

İŞGÜNÜ formülü, ingilizce versiyonlarda WORKDAYS() formülü ile başlangıç tarihinden itibaren iş günü sayısını girerek, iş günü bitişinde hangi tarihte olacağımızı hesaplayabiliriz. Örnek vermek gerekirse;

=İŞGÜNÜ(“01.02.2023”;15; resmi_tatiller) şeklinde yazılan bir formül, bize 1 Şubat tarihinden itibaren 15 iş günü süresi geçtikten sonra gelinen tarihi verecektir. Fakat burada bir diğer husus, resmi_tatiller olacaktır.

İŞGÜNÜ formülümde resmi tatilleri belirlemek

Resmi tatilleri internetten bir siteden bulup bunu Excel üzerinde bir tabloya, bir listeye dökmeliyiz. Sonrasında formülü girerken resmi_tatiller bölümünde bu listeyi seçmeliyiz.

İŞGÜNÜ.ULUSL formülü

Bu formül ile aynı TAMİŞGÜNÜ.ULUSL olduğu gibi haftasonu günlerini kendimiz belirleyebiliriz.

=İŞGÜNÜ(“01.02.2023”;15; 11; resmi_tatiller) bu formüldeki 11 sayısı sadece pazar günlerinin haftasonu olarak kabul edileceğini programa anlatır.