İlgili Video İçerikler

Excel programında yüzde hesaplamak için, bir sayının yüzdelik dilimini bulabilmek için formülleri kullanmamız gerekir. Eşittir işareti ile başlayan formülümüze, örnekteki A2 hücresindeki 124 değerini getiriyoruz. Daha sonrasında 124 değerinin yüzde 25’ini alabilmek […]

Excel’de muhasebe işlemlerinde, istatistik işlemlerinde ve daha birçok matematiksel işlemde yüzde almak gerebilir. Belirli bir hücredeki değerin basit bir şekilde yüzdesini almak veya bir değerin başka bir sayı değerinin yüzde kaçını oluşturduğunu bulmak şeklinde iki başlık halinde bunu inceleyeceğiz.

Bir Sayının Yüzdesini Hesaplamak

Yüzde hesaplanacak değerler

Yukarıda yüzdesi hesaplanacak değerleri görebilirsiniz, burada 1’inci yöntem olarak basit bir şekilde sayıyı yüzde sayısı ile çarpmak ve bölmek işlemini yapacağız daha sonrasında ise 2’nci yöntem olarak direk sayıyı 0,yüzde şeklinde 1’den küçük sıfırdan büyük bir değer ile çarpacağız.

Basit Yüzde Hesaplamak: Çarpmak ve Bölmek

Daha önce yazımızda nasıl basit formüller kullanabileceğini göstermiştik, şimdi eğer makalenin buradan sonrasını takip edebilmek istiyorsanız, bu içeriğimize göz atmanızda fayda var.

Yüzde hesaplama örneği, formülü
  1. A2 ile A2 hücresindeki 124 değeri formüle çağırılır.
  2. Sonrasında * ile çarpım işlemi başlatılır ve 25, yani %25’i alınması için 25 ile çarpılıp sonrasında 100’e bölünür.
  3. Sonuç olarak hücrede formülü hesaplandıktan sonra 124’ün %24’i 31 olarak hesaplanır.
Yüzde olarak hesaplanan B2 hücresinin sürüklenerek aşağıdaki hücrelerinde yüzdesini hesaplama işlemi

Daha sonrasında yukarıdaki örnekteki gibi formülü aşağıya doğru sürükleyerek diğer alt hücrelere de uygulanmasını sağlayabilir ve satırda karşılık gelen 65 ve 25,4 sayılarının da %25’ini almayı sağlayabilirsiniz.

Sıfır Virgül Değeri ile Çarpmak

Yüzde bulmak için direkt olarak 0,yüzde şeklinde çarpmak

Aslında bir şeyi yeniden keşfetmiyoruz, yüzde/100 ile çarpacağımıza zaten bu işlemin sonucu olan 0,yüzde ile çarpıyoruz ve sayının yüzde kaçını istiyorsak onu bulabiliyoruz. Şimdi alt başlıkta bunu programdan yüzde olarak göstermeyi de gösterelim ve bir sayının diğer bir sayının yüzde kaçı olduğunu bulma örneklerimize devam edelim.

Hücreyi Yüzde Olarak Biçimlendirmek

Hücreleri % olarak biçimlendirmek hücre içerisindeki değerlerin matematiksel formüllerde kullanılmasını kolaylaştıracaktır. Fakat aşağıdaki örnekteki sorunu birlikte inceleyeceğiz.

Yüzde olarak biçimlendirmek
  1. Yüzde olarak biçimlendirilecek B2:B4 aralığı seçildi.
  2. Sonrasında Genel olarak biçimlendirilmiş olan Biçimlendirme Seçeneklerine girildi.
  3. Yüzde olarak hücre biçimleri seçildi.
  4. Fakat son durumda görüldüğü üzere değerlerin 31,16,25 gibi 0 ile 1 arasında olmamasından kaynaklı olarak %3100 ( üç bin yüz ) şeklinde tutarsız olduğu görüldü.

Yüzde Olarak Biçimlendirme İçin Değerlerin 0 ile 1 Arasında Olması Gerek

Yüzde olarak biçimlendirirken değerleri bir daha 100’e bölmek sonucun doğru olmasını sağlayacaktır. Örnekteki 3100% değeri 100’e bölündüğünde %31 değerini verecektir fakat sayı değeri olarak 0,31 olacaktır. Bu sayede matematiksel formüllerde daha rahat kullanılabilecektir.

Yüzde olarak biçimlendirme düzeltmesi.
  1. Formülde hesaplanacak 31 değerini 0,31 olarak 1 ile 0 arasına çekmek için 100’e bölünür.
  2. Sonuç olarak yüzde olarak biçimlendirilmiş hücrenin içinde sayı değeri 0,31 olan sonuç 31,00 % olarak bulunur.