Excel dokümanları düzenli bir veri içeriğine sahip olması gerekliliği ile birlikte, hızlı ve kısayollardan oluşturulması bakımından ustalık gerektirir. Yazı tipini ayarlamak, kalınlığını ve stilini ayarlamak için fareyi kullanmak ve menü üzerinden seçim yapmak, ustalık niteliğini karşılamayacaktır.

Şimdi bu ustalığı bu yeteneği edinmek için birkaç örnek ile yazılarımızı kolay bir şekilde dizayn edebileceğimiz kısayolları görelim.

Yazıyı Kalınlaştırma Kısayolu

( CTRL + 2 veya CTRL + K )

(!) CTRL + K kısayolu ingilizce versiyonlarca CTRL + B şeklinde değişiklik gösterebilir.

Seçili hücredeki yazının veya düzenlenen metnin belirli bir kısmının, seçilen kısmının kalınlaştırılması için kullanılan kısayoldur. İngilizce Türkçe sürümlerde farklı kısayollar kullanılabilir bunlar yukarıda belirtilmiştir.

Eğik Yazı Kısayolu

( CTRL + 3 )

Bu tuş kombinasyonu seçili olan hücrenin, italik diye belirttiğimiz eğik yazı stiline çevrilmesini veya eğik yazı stilindeki yazıların normal forma döndürülmesi için kullanılır.

Microsoft Excel - Yazım Kısayolları
Microsoft Excel – Yazım Kısayolları

Yazının Altını Çizme Kısayolu

( CTRL + 4 )

Altını çizmek istediğimiz önemli detaylar, önemli noktalardaki yazıları, metinlerin altını çizmek için veya altı çizilmiş yazıların normal forma döndürülmesi için kullanılır.

Yazının Üstünü Çizme Kısayolu

( CTRL + 5 )

Dokümanımızda, gereksiz görülen veya geçerliliğini yitirmiş birkaç hücrenin veya metindeki seçilmiş bölümlerin üstünü çizmek için kullanılan kombinasyondur. Menü üzerinde Yazı Tipi bölümünde üstü çizgili başlığı ile bulunur.

Diğer Arayüz Kısayolları

Excel arayüzünün sunmuş olduğu bir kolaylık ise ALT + Ş veya ingilizce sürümlerde ALT + H şeklinde başlatılan tuş kombinasyonundan sonra ana şerit üzerinde her komutun bir alt kısayola sahip olmasıdır. Aşağıda bunun bir görüntüsünü görebilirsiniz.

ALT + Ş kısayolunun Excel programı için gösterimi

Bu kısayollar biraz uzun da olsa kullanması vakit kazandıran bir hal alabiliyorlar aynı zamanda fareye ihtiyaç duymadan da elzem durumlarda rahatlıkla excel dokümanlarında düzenleme yapmamızı sağlıyorlar bu komutlar sayesinde Paragraf bölümündeki yazı tipi ayarlarına seçeneklerine erişebiliriz.

İstenilen İşlemKısayol
Yazıyı sağa yaslamakALT + Ş + AI
Yazıyı ortalamakALT + Ş + AK
Yazıyı sola yaslamakALT + Ş + AL
Yazının boyutunu büyütmekALT + Ş + FG
Yazının boyutunu küçültmekALT + Ş + G
Bazı Yazı tipi kısayolları