Bazen o kadar çok veri ile uğraşıyoruz ki onların içerisinde kaybolup gitmemek mümkün değil. Durum böyle olunca hem verilerin hangi sütuna ait olduğunu hem de ne ifade ettiğini Excel’de tablolarda aşağıya indikçe unutuyoruz. Bunun bir örneğini aşağıdaki örneğimizde görebilirsiniz.

Birden fazla verinin olduğu ve uzun bir Excel dokümanı düşünün!

Bu Excel dosyasında aşağılara doğru indikçe üstte o sütunun hangi birimi, neyi, hangi niteliği ifade ettiğinde karar kılamayacağınız dokümanlar ile veriler ile uğraşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden biraz aşağıya indiğimizde yine aşağıdaki gibi tablomuzun başlık bölümünü görebilmeyi umuyoruz.

Üst satırın sabit olmadığı durumlarda veriler içerisinde aşağıya doğru indikçe yeni satırların hücrelerindeki verilerin ne anlam ifade ettiğini anlamak zorlaşıyor. Bunu yandaki görselden de görebilirsiniz bu durumda üst satırda bulunan satırları sabitlemek ve sürekli görünür kılmak gerekir. Gelin şimdi örneğimiz ile birlikte bunun nasıl yapıldığını birkaç durumu irdeleyerek görelim.

Sadece Üst Satırı Sabitlemek

Sabitlenmiş üst satıra sahip bir örnek

Görselde gördüğünüz gibi hücreler içerisinde, satırlar içerisinde aşağıya doğru indikçe en üst satır daima görünür bir şekilde bizimle birlikte ve hangi sütunun ne anlam ifade ettiğini söylüyor. Bunu yapmak oldukça basit. Öncelikle Görünüm Sekmesinden -> Pencere bölümünü bulun.

Görünüm sekmesinden İlk Satırı Dondurma

Bu bölümde bizi Bölmeleri Dondur seçenekleri karşılayacaktır. Bu seçeneklerden Üst satırı dondur seçeneği verilerimizin ilk satırını yani tablo başlığını dondurmaya yarar. Şimdi bu seçeneği seçerek sonuçlarını gözlemleyelim.

Peki bunu yapmak istersek?

Birden çok satırın dondurulmuş hali

Belli bir hücrenin hem solundaki hem üstündeki bölümleri satır ve sütunları dondurmak yani birden çok satırı dondurmak isterseniz bu durumda bu hücrenin yani üstündeki ve solundaki satır ve sütunların donmasını istediğimiz hücrenin içine gelip Bölmeleri Dondur seçeneğini doğrudan kullanmalıyız.

Birden çok satırı dondurma seçeneği.