Excel’in sunduğu kolaylıkları ve sağladığı imkanları sorgulamak nankörlük olur, sağladığı çoklu sayfada işlem yapma özelliği de bu özellikler, bu imkan ve kabiliyetler içerisinde yer alıyor.

Bize birden çok sayfada, sayfalar arası etkileşim sunma yeteneği ile beraber hizmet sunan Microsoft Office Excel programında yeni açtığımız, oluşturduğumuz her bir dosya Kitaplık adı altında açılır ve bu kitaplıkların her birinde bir tane olabileceği gibi onlarca, yüzlerce sayfa da olabilir.

Uzun yolu kullanabilirsiniz

Taşıma ve kopyalama seçeneği ile kopyalanacak sayfayı kopyalayabilirsiniz. Bu yöntem yazımın sonunda tanıtacağım tek tuş ve fare kombinasyonu ile yapabileceğiniz sayfa kopyalama yolunun aslında bilinen yoludur.

Bilindik yöntemin yapılışını gösteren bir GIF – Animasyon örneği

Bilindik yöntemde göründüğü üzere, kopyalanacak sayfaya Sağ Tık ile tıklama sonrasında açılan menüden Taşı ve Kopyala penceresine giriş yapıyoruz, daha sonrasında Kopyala seçeneğini aktif edip, doğru sayfayı seçtiğimizden emin olup Tamam butonuna tıklıyoruz.

Bilindik yöntem ile sayfa kopyalamanın resim üzerinde gösterimi

Kısayol, CTRL tuşunu kullanarak sürekleyin

Excel, artık kısayol kullananların daha çok yol katettiği programlardan biri oldu. Excel’deki birçok işlemin olduğu gibi bir sayfayı da kopyalamanın bir kısa yöntemi bulunuyor, bunun için kopyalamak istediğimiz sayfanın üzerine gelip, CTRL tuşuna basılı tutmak süreti ile sekmedeki sayfayı sürekleyin, ve kopyalama penceresinde yaptığınız işlemi sadece bir iki saniye içinde kısa yöntem ile gerçekleştirin.

CTRL basılı halde iken sayfanın sekmede süreklenmesi ile kopyalanması

Bu işlem sırasında klavyemizdeki kontrol tuşu olan CTRL tuşuna basılı tutuyoruz ve kopyalama ikonu sekmede sayfanın bölümünü süreklerken ortaya çıkıyor ve kopyalama işlemini gerçekleştirebiliyoruz.