Merhaba değerli dostlarım, Excel’de formüller ile belirli bir dizi, veri aralığındaki belirttiğimiz satır ve sütundaki değeri getirmemiz mümkündür. Bu formül tek başına bir anlam ifade etmese de çeşitli uygulamaların temel taşını, yapı taşını oluşturabilir.

 • İNDİS
  • en:INDEX
  ( A ; B ; C )
=

İNDİS

( dizi_araligi ; satir ; sütun )
 • dizi_araligi aralik

  İndis formülü için belirleyeceğiniz aralıktır. Bu bir liste, bir önceden tanımlı aralık veya A1:A8, A1:D9 gibi dikey, kare, dikdörtgen aralık da olabilir.

 • satir sayi

  Satır değeridir. Bu değer belirlenen dizi, listedeki satıra işaret eder. Eğer siz B3:B10 aralığını seçerseniz, bu durumda birinci satır B3’ün olduğu 3’üncü satır olacaktır.

 • sütun sayi

  Sütun değeridir. Satır değerinde olduğu gibi seçilen aralığın sütun değeridir. Siz B3:C9 aralığını seçerseniz 2 sütunlu bir aralık seçmiş olursunuz, bu durumda B sütunu 1’inci, C sütunu seçimin 2’nci sütunu olmuş olur.

İNDİS Formülü için aralık seçmek

İndis formülünün ilk şartı formül için aralık belirlemektir. Yukarıda tanıtımını da gördüğünüz formülümüzde dizi_araligi parametresi için bir liste, bir tablo veya bir aralık seçilebilir veya elle girdi yapılabilir. Önemli olan husus buraya bir dizi, bir veri seti girilmesidir.

Bir isim, yaş tablosunun aralığının gösterilmesi – Microsoft Excel

Yukarıdaki görselde Ahmet verisinin yer aldığı A2 hücresi ile, 29 verisinin yer aldığı B12 hücresi bizim istediğimiz bir indis aralığıdır. Bu indis aralığında A sütunu 1’inci satır, B sütunu ise 2’nci sütundur. Satırlar konusunda ise A2 hücresinin bulunduğu satır 1’inci satır olmakla birlikte verilerimiz 11’inci verinin bulunduğu A12 ve B12 satırında bitmektedir. Yani burada 11 verili bir dizimiz vardır.

İNDİS Formülü için satır belirlemek

İndis formülünde satır belirleme – Microsoft Excel

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere 4 numaralı satır Hasan verisinin yer aldığı aslında çalışma sayfasının 5’inci satırıdır. Fakat seçtiğimiz aralık sayfanın 2’nci satırından başlaması sebebi ile İNDİS formülünde bu 4’üncü satıra karşılık gelmektedir. Bundan sonraki aşamada sütun seçme işlemine gidilmelidir. Gelinen satırda birinci mi yoksa ikinci sütunun verisini istiyoruz ona karar vermemiz gerekiyor.

İNDİS Formülü için sütun belirleme

Burada artık isim verilerinin mi yoksa yaş verilerinin mi bulunduğu sütunu belirleyeceğiz, onu seçmemiz gerekmektedir. Bu sebeple seçtiğimiz aralığın birinci sütunu olan A sütunu için 1’inci, B sütunu için ise 2’nci sütun diyebiliriz. Bu durumda;

İNDİS formülünde sütunlar ile işlem yapma – Microsoft Excel

Yukarıda 4’üncü satırda bulunan Hasan ve 45 yaş verisinin birinci sütunu ve ikinci sütunu için yazılan İNDİS formüllerinin yazımın ve sonuçlarını görebilirsiniz.