Excel’de hücreler veri girdiğimiz bölgeler olarak nitelendirilebilir. Bazen bu verileri girerken hücreleri biçimlendirme, onlara yükseklik verme, genişlik verme gibi ihtiyaçlara sahip olabiliyoruz. Bunun sonucunda çeşitli formatlarda hücreler, tablolar, hücre toplulukları ile projelerimizde karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Peki bu biçimlendirdiğimiz hücreleri temizlemek, biçimlerini ,yüksekliklerini ve genişliklerini ilk hallerine çevirmek için ne yapabiliriz? Bunun için Excel’de bir tuş var, Temizleme tuşu. Bu tuşu kullanarak hücrelerin formatlarını, biçimlerini temizleyebiliriz.

Temizleme seçeneği ve içeriği

Giriş sekmesindeki temizle seçeneklerine erişmenin tanıtılması

Yandaki görselde de görebileceğiniz üzere, program üzerinde temizle seçeneği ile hem biçimi hem de içeriği temizleyebileceğiniz gibi ikisini aynı anda da temizlemek pek mümkündür. Bu seçenekler içe seçtiğiniz alandaki hücrelerin biçim ve içeriklerini rahatlıkla temizleyebilir ve kendinize yeni bir sayfa açabilirsiniz, hücrelerin yükseklikleri ve genişlikleri ile oynadıysanız bunun için biçim sekmesindeki “Yükseklik ve genişlikleri otomatik ayarla” seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Biçimlendir -> Satır Yüksekliğini Otomatik Ayarla ve Biçimlendir -> Sütun Genişliğini Otomatik Ayarla seçenekleri ile hücrelerin yükseklik ve genişlik değerlerini de sıfırlamak, temizleme, yepyeni tertemiz bir excel çalışma sayfasını hazırlamak mümkündür. Aşağıda, temizlemeye dair bir örnek görebilirsiniz;

Önceden biçimlendirilmiş bazı hücrelerin silinmesine bir örnek

İpucu ; Tüm hücreleri seçmek

Tüm hücreleri seçmek için sol üstte bulunan ikona tıklamanız veya CTRL + A kombinasyonunu kullanmanız gerekmektedir. Bunu aşağıdaki görselden de öğrenebilirsiniz.

Tümünü seçme örneği