İlgili Video İçerikler

Microsoft Excel programında hücreleri birleştirmek, toplu hücre birleştirme ve yana birleştirme gibi uygulamaların yer aldığı, hücreleri birleştirirken onları nasıl hizalayacağınıza dair bilgilerin bulunduğu video içeriğidir. Detaylı bilgi için içerildiği yazılara göz atmanızı […]

Excel, Microsoft’un iş dünyasına sunduğu en büyük nimetlerden biridir. Bir veritabanı uygulaması olan bu program, aynı zamanda diğer veritabanı sistemlerinden farklı olarak, sunum hazırlama, verileri görsel bir şablona dökme ve dizayn edilebilir bir veritabanı sunma yeteneği ile de veritabanı sistemleri arasında en cazip olanıdır.

Düzenli bir raporlama için hücreleri birleştirin

Yukarıdaki gibi bir görünümü elde etmek için izleyebileceğimiz 2 yol var bunlardan biri, uzun ve sürekli fare hareketliliği isteyen Hizalama bölümünü kullanmadır. Hizalama Bölümündeki Birleştir ve Ortala seçeneği ile bu görünümü elde etmek mümkündür, gelin Hizalama bölümü ile bu işlemi aşama aşama gerçekleştirelim, önce boş bir Excel sayfası açtığımızı düşünelim;

Aktif kullanacağımız bölüm : Hizalama Bölümü

Ana menü ( ribbon menu ) üzerinde bulunan Giriş sekmesindeki Hizalama bölümü odağımız olacaktır. Hizalama bölümündeki Birleştir ve Ortala ( Merge & Center ) seçeneği ile seçtiğimiz temas eden hücreleri birleştirebiliriz.

  1. Birleştirilecek hücreleri seçin, bu örnekte olduğu gibi A1 hücresinden I1 hücresine kadar yatay bir seçim olabileceği gibi kare, dikdörtgen ve dikey bir seçim de olabilmektedir.
  2. Hizalama -> Birleştir ve Ortala, Yana Birleştir veya Hücreleri Birleştir seçeneklerinden biri ile seçtiğimiz bu hücreleri birleştirelim.

Kullanabileceğiniz 3 ayrı seçenek bulunur, aşamalara üzerinde 2.Aşamada her seçeneğin hangi işlevi yerine getirdiğini anlatan bilgi kutucuklarını görebilirsiniz.

Hücreleri Birleştir ve Ortala: Seçilen hücreleri, satır veya sütun gözetmeksizin ( Kare, Diktörtgen, Satır veya Sütun ) birleştirir ve seçilen ilk sütunun içeriğini ( eğer varsa ) birleştirme sonrası birleştirilen alana ortalar.

Yana Ortala: Seçilen hücreleri, satır gözetmeksizin, her seçimi kendi satırında birleştirir, sadece satırlar bazında bir birleştirme yapar, birden fazla satır seçmenize rağmen her satırı kendi arasında birleştirir.

Hücreleri Birleştir: Birleştir ve Ortala seçeneğinden farklı olarak, bu seçenekte seçilen aralıktaki hücreler birleştirilir fakat bir ortalama işlemi gerçekleşmez.

Sadece satır veya sütunlardaki hücreler, değil birçok şekilde birleştirme yapılabilir, bunun bir örneğini yukarıdaki görselde görebilirsiniz, görselde hangi alanın hangi birleştirme yöntemi ile yapıldığı da renklendirilerek gösterilmeye çalışılmıştır.

Birleştirilen hücreleri çözmek için Excel Birleştirilmiş Hücreleri Çözmek adlı kısa içeriğimize göz atabilirsiniz.