Microsoft Excel, hücrelere yazı yazıp onlara formül girebildiğiniz çok yönlü bir muhasebe, hesap ve tablolama programdır. Bu işlevi çok, inanılmaz imkanları bizlere sunan programda hücrelere yazımızı sadece yatay değil dikey ve diğer belirlenen açılarda yazmamız pek mümkündür.

Microsoft Excel – Dikey ve açılı yazılmış 2 yazı örneği

Bazen tablo başlıklarında yatay olarak sığmayan yazıları bazende birden fazla başlık içeren tabloları oluştururken ihtiyaç duyduğumuz yazıları açılarla, dikey olarak yazmaya her zaman ihtiyaç duyabiliriz, işte görseller ile desteklediğimiz dikey olarak yazmayı konu alan, aynı zamanda açılarla yazı yazmayı da gösteren içeriğimiz;

Hizalama seçenekleri ile yatay, dikey ve açılı yazılar yazabilirsiniz;

Microsoft Excel – Hücreleri birleştirme ve hizalama başlıklı yazımızı incelerseniz, bu makaledeki bilgileri daha rahat anlayabileceğinizi düşünüyoruz.

Numara adlı tablo başlığının dikey konumlandırılacağı örnek

Hücreyi biçimlendir bölümüne giriş yapıyoruz

Hücreyi biçimlendir bölümüne giriş yapmanın 2 basit yolu vardır, bunlardan birincisi hücreye sağ tıklayıp hücreyi biçimlendir demektir, diğeri ise hücreyi seçtiğimizde CTRL + 1 kombinasyonunu kullanmak olacaktır.

Hücre biçimlendir bölümünde hizalama bölümüne erişme görseli

Hizalama bölümünde, yönlendirme sekmesi ile metnin dikey, yatay konumlandırılmasını veya istediğimiz derecede yazılmasını sağlayabiliriz, aşağıdaki resimde de yönlendirme örneklerini görebilirsiniz.

Dikey – 45.Derece ve Dikey Ters çevirmeyi gösteren bir resim

Tema değiştirme, koyu temaya geçmek konusu ile ilgili soru sorabilirsin.

Yandaki form ile bu konu hakkında sorunuzu bize ekleyebileceğiniz Excel, Word ve Powerpoint dokümanları ile ulaştırabilir. Epostanız ile cevap verilmesini bekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki dosya yükleme seçeneği ile Sorunun Ekran Görüntüsünü,Excel Dokümanını,Word Dokümanını ve diğer dokümanları yükleyerek talebinize iliştirebilirsiniz.