kişi bu içeriği yararlı buldu
İçerik

Excel dokümanları düzenli bir veri içeriğine sahip olması gerekliliği ile birlikte, hızlı ve kısayollardan oluşturulması bakımından ustalık gerektirir. Yazı tipini ayarlamak, kalınlığını ve stilini ayarlamak için fareyi kullanmak ve menü üzerinden seçim yapmak, ustalık niteliğini karşılamayacaktır.

Şimdi bu ustalığı bu yeteneği edinmek için birkaç örnek ile yazılarımızı kolay bir şekilde dizayn edebileceğimiz kısayolları görelim.

Yazıyı Kalınlaştırma Kısayolu

( CTRL + 2 veya CTRL + K )

(!) CTRL + K kısayolu ingilizce versiyonlarca CTRL + B şeklinde değişiklik gösterebilir.

Seçili hücredeki yazının veya düzenlenen metnin belirli bir kısmının, seçilen kısmının kalınlaştırılması için kullanılan kısayoldur. İngilizce Türkçe sürümlerde farklı kısayollar kullanılabilir bunlar yukarıda belirtilmiştir.

Eğik Yazı Kısayolu

( CTRL + 3 )

Bu tuş kombinasyonu seçili olan hücrenin, italik diye belirttiğimiz eğik yazı stiline çevrilmesini veya eğik yazı stilindeki yazıların normal forma döndürülmesi için kullanılır.

Microsoft Excel - Yazım Kısayolları
Microsoft Excel – Yazım Kısayolları

Yazının Altını Çizme Kısayolu

( CTRL + 4 )

Altını çizmek istediğimiz önemli detaylar, önemli noktalardaki yazıları, metinlerin altını çizmek için veya altı çizilmiş yazıların normal forma döndürülmesi için kullanılır.

Yazının Üstünü Çizme Kısayolu

( CTRL + 5 )

Dokümanımızda, gereksiz görülen veya geçerliliğini yitirmiş birkaç hücrenin veya metindeki seçilmiş bölümlerin üstünü çizmek için kullanılan kombinasyondur. Menü üzerinde Yazı Tipi bölümünde üstü çizgili başlığı ile bulunur.

Diğer Arayüz Kısayolları

Excel arayüzünün sunmuş olduğu bir kolaylık ise ALT + Ş veya ingilizce sürümlerde ALT + H şeklinde başlatılan tuş kombinasyonundan sonra ana şerit üzerinde her komutun bir alt kısayola sahip olmasıdır. Aşağıda bunun bir görüntüsünü görebilirsiniz.

ALT + Ş kısayolunun Excel programı için gösterimi

Bu kısayollar biraz uzun da olsa kullanması vakit kazandıran bir hal alabiliyorlar aynı zamanda fareye ihtiyaç duymadan da elzem durumlarda rahatlıkla excel dokümanlarında düzenleme yapmamızı sağlıyorlar bu komutlar sayesinde Paragraf bölümündeki yazı tipi ayarlarına seçeneklerine erişebiliriz.

İstenilen İşlemKısayol
Yazıyı sağa yaslamakALT + Ş + AI
Yazıyı ortalamakALT + Ş + AK
Yazıyı sola yaslamakALT + Ş + AL
Yazının boyutunu büyütmekALT + Ş + FG
Yazının boyutunu küçültmekALT + Ş + G
Bazı Yazı tipi kısayolları
  • Ekrem Telli
   2021-08-02 11:36:28 tarihinde word kategorisinde sorulmuştur.
   Bekliyor
   Hücre içinde yeni satır oluşturmak istediğimde, yani ALT + Enter yaptığımda, diğer hücreye geçiyorç. Yani yeni satır açmıyor.
  • MUHAMMET KALAYCI
   2021-03-04 11:59:05 tarihinde word kategorisinde sorulmuştur.
   Cevaplandı
   merhabalar formatlanan bilgisayarımdan excell i kurtardık fakat excell açılmıyor konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

   Merhaba, Excel dokümanını mı kurtardınız yoksa programı kurtardınız ve açılmıyor mu? Eğer programı kurtardınız ve açılmıyorsa bunun en temel sebeblerinden biri Excel için gerekli olan modüllerin yeni Windows sürümünde, kurtarılan Windows sürümünde mevcut olmaması buna sebep olabilir. Eğer dokümanı kurtardıysanız dokümanın büyük bir bölümü hasar görmüş olabilir. officedersleri@gmail.com adresine sorununuzu resimli olarak göndermeniz mümkünse, çözümlerimizle size yardımcı olmak isteriz. İyi çalışmalar.