3
kişi bu içeriği yararlı buldu

Excel programında verilerimizi bir grafik üzerinde göstermek oldukça kolay, peki bir dizi veriyi Türkiye’nin illerine göre grafikleştirmek, hatta dünya ülkelerinin dahi verilerini görsel bir grafiğe dökmek istemez miydiniz?

Bunu yapmak yeni Excel sürümleri ile birlikte oldukça kolay bir hal aldı. Bunun için tek yapmamız gereken Ekle panelinden Harita seçeneğini kullanmak olacaktır., Gelin şimdi bir dizi verimizi basit bir şekilde Türkiye haritası üzerinde gösterelim.

Basit, Sıcaklıkların yer aldığı bir harita grafği

Basit bir Harita Grafiği oluşturmak

Öncelikle İllerin veya Ülkelerin değerlerinin yer aldığı bir veri setine sahip olmalıyız, bunun için size verilen aşağıdaki örnek veri setini kullanabileceğiniz gibi kendiniz de oluşturabilirsiniz.

NOŞehirHava Sıcaklığı
1Zonguldak25
2Bolu15
3Bartın12
4Kastamonu32
5Karabük24
6Sakarya2
7İstanbul11
Basit hava sıcaklığı veri seti
Veri setinin seçilmesi

Oluşturduğumuz bu veri setini faremiz yardımı ile seçiyoruz ve daha sonra Ekle sekmesinde Haritalar bölümü ile haritamızı sayfamıza dahil ediyoruz. Bu seçeneklerde Kartogram harita seçilmelidir. Çünkü yaptığımız işlemin bir diğer adı Kartogram harita eklemektir.

Kartogram Haritanın Çalışma Kitabına dahil edilmesi

Renkleri Ayarlamak

Her zaman mavi renk ile bir şeyleri göstermek doğru olmabilir, bu durumda bu haritanın rengini ayarlamak gerekebilir. Bunun için öncelikle haritaya tıklayın ve sağda açılan menüden Seri Seçenekleri sekmesine giriş yapın. Burada sizi Seri seçenekleri ve Seri Renkleri karşılayacaktır.

Veri setinin renklerini belirleme

Burada bizi Serinin üç renkli mi yoksa iki renklimi olması konusunda bir seçenek karşılıyor. Buradan 3 tane veya 2 tane renkli olanı seçip En Düşük değer için Orta değer için ve En Yüksek değer için renkleri belirleyebiliriz. Biz en düşük için mavi en yüksek için kırmızı, orta değer için ise gri seçip aşağıdaki görünümü elde ettik.

Bizim oluşturduğumuz veri seti grafiği

Sadece Türkiye’nin illerine göre değil aynı zamanda ülkelere göre dünya haritası ile çalışmak da mümkün şimdi bunun da bir örneğini gösterelim ve diğer detaylardan bahsedelim.

Ülkelere göre petrol tüketimi gösteren bir grafik

Aşağı ve yukarı Yuvarlama İşlemleri konusu ile ilgili soru sorabilirsin.

Yandaki form ile bu konu hakkında sorunuzu bize ekleyebileceğiniz Excel, Word ve Powerpoint dokümanları ile ulaştırabilir. Epostanız ile cevap verilmesini bekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki dosya yükleme seçeneği ile Sorunun Ekran Görüntüsünü,Excel Dokümanını,Word Dokümanını ve diğer dokümanları yükleyerek talebinize iliştirebilirsiniz.