1
kişi bu içeriği yararlı buldu
İçerik

Excel’de hücrelere her türden veri girmemiz mümkündür, tarih ve saat bilgisi de bunlardan biridir. Tarih ve saati hücrelere statik ve dinamik olarak girmemiz mümkündür. Statik ve dinamikten kastımız, sürekli değişen tarih ve saat ve sadece eklendiği zamanki tarih ve saattir.

Kısayollar ile Tarih ve Saat ekleme

Tarih ve saati hücreye eklemenin kısa yolu CTRL + SHIFT + ; ve CTRL + SHIFT + : kombinasyonlarıdır. Bu kombinasyonlar ile hücrelere statik tarih ve saat eklenebilir, şimdi bununla ilgili örneğimizi hemen yapalım.

Eklenen Tarih ve Saati biçimlendirme

Eklediğimiz bu tarih ve saat biçimini değiştirmek için hücrenin biçimlendirme paneline giriş yapmalıyız, tarih ve saat yazılı hücredeyken CTRL + 1 kombinasyonu ile hücreyi biçimlendir paneline giriş yapıyoruz.

Bu panelde kategori seçeneklerinden tarih ve saat seçenekleri ile hücrenin tarih ve saat biçimi rahatlıkla değiştirilebilir, gelin şimdi eklediğimiz tarih ve saat değerlerinin biçimlerini değiştirelim.

Formüller ile Tarih ve Saat ekleme

Tarih ve saat eklemenin dinamik yöntemi, sürekli güncellenen tarih ve saat eklemenin yolu, formüller kullanmak olacaktır. Herhangi bir hücrede, eşittir işareti ile bir formül başlatalım ve Türkçe formüllere sahip Excel programında tarih için =BUGÜN() fonksiyonunu saat için ise =ŞİMDİ() fonksiyonunu girelim. İngilizcedeki karşılıkları ise aşağıda belirtilmiştir.

İSTENENTÜRKÇEİNGİLİZCE
TarihBUGÜN()TODAY()
SaatŞİMDİ()NOW()
Tarih ve Saat eklemek için formüller

Yazdırdığımız bu 2 hücredeki formüller kendilerini dokümanın her açılışında ve dokümanın tekrar hesaplanmasında güncelleyecektir, yani tarih ve saat dokümanın açıldığı tarihe, güncellendiği tarihe göre değişecektir.

Statik tarih ve saat eklemede olduğu gibi dinamik, formüllerle tarih ve saat eklemede de hücreyi biçimlendirerek tarih ve saat formunu değiştirebiliriz, gelin şimdi bunlar ile ilgili de birkaç örnek yapalım ve içeriğimizi sonlandıralım.

  • Ekrem Telli
   2021-08-02 11:36:28 tarihinde word kategorisinde sorulmuştur.
   Bekliyor
   Hücre içinde yeni satır oluşturmak istediğimde, yani ALT + Enter yaptığımda, diğer hücreye geçiyorç. Yani yeni satır açmıyor.
  • MUHAMMET KALAYCI
   2021-03-04 11:59:05 tarihinde word kategorisinde sorulmuştur.
   Cevaplandı
   merhabalar formatlanan bilgisayarımdan excell i kurtardık fakat excell açılmıyor konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

   Merhaba, Excel dokümanını mı kurtardınız yoksa programı kurtardınız ve açılmıyor mu? Eğer programı kurtardınız ve açılmıyorsa bunun en temel sebeblerinden biri Excel için gerekli olan modüllerin yeni Windows sürümünde, kurtarılan Windows sürümünde mevcut olmaması buna sebep olabilir. Eğer dokümanı kurtardıysanız dokümanın büyük bir bölümü hasar görmüş olabilir. officedersleri@gmail.com adresine sorununuzu resimli olarak göndermeniz mümkünse, çözümlerimizle size yardımcı olmak isteriz. İyi çalışmalar.