İçerik

Excel’de hücrelere her türden veri girmemiz mümkündür, tarih ve saat bilgisi de bunlardan biridir. Tarih ve saati hücrelere statik ve dinamik olarak girmemiz mümkündür. Statik ve dinamikten kastımız, sürekli değişen tarih ve saat ve sadece eklendiği zamanki tarih ve saattir.

Kısayollar ile Tarih ve Saat ekleme

Tarih ve saati hücreye eklemenin kısa yolu CTRL + SHIFT + ; ve CTRL + SHIFT + : kombinasyonlarıdır. Bu kombinasyonlar ile hücrelere statik tarih ve saat eklenebilir, şimdi bununla ilgili örneğimizi hemen yapalım.

Eklenen Tarih ve Saati biçimlendirme

Eklediğimiz bu tarih ve saat biçimini değiştirmek için hücrenin biçimlendirme paneline giriş yapmalıyız, tarih ve saat yazılı hücredeyken CTRL + 1 kombinasyonu ile hücreyi biçimlendir paneline giriş yapıyoruz.

Bu panelde kategori seçeneklerinden tarih ve saat seçenekleri ile hücrenin tarih ve saat biçimi rahatlıkla değiştirilebilir, gelin şimdi eklediğimiz tarih ve saat değerlerinin biçimlerini değiştirelim.

Formüller ile Tarih ve Saat ekleme

Tarih ve saat eklemenin dinamik yöntemi, sürekli güncellenen tarih ve saat eklemenin yolu, formüller kullanmak olacaktır. Herhangi bir hücrede, eşittir işareti ile bir formül başlatalım ve Türkçe formüllere sahip Excel programında tarih için =BUGÜN() fonksiyonunu saat için ise =ŞİMDİ() fonksiyonunu girelim. İngilizcedeki karşılıkları ise aşağıda belirtilmiştir.

İSTENENTÜRKÇEİNGİLİZCE
TarihBUGÜN()TODAY()
SaatŞİMDİ()NOW()
Tarih ve Saat eklemek için formüller

Yazdırdığımız bu 2 hücredeki formüller kendilerini dokümanın her açılışında ve dokümanın tekrar hesaplanmasında güncelleyecektir, yani tarih ve saat dokümanın açıldığı tarihe, güncellendiği tarihe göre değişecektir.

Statik tarih ve saat eklemede olduğu gibi dinamik, formüllerle tarih ve saat eklemede de hücreyi biçimlendirerek tarih ve saat formunu değiştirebiliriz, gelin şimdi bunlar ile ilgili de birkaç örnek yapalım ve içeriğimizi sonlandıralım.

Tema değiştirme, koyu temaya geçmek konusu ile ilgili soru sorabilirsin.

Yandaki form ile bu konu hakkında sorunuzu bize ekleyebileceğiniz Excel, Word ve Powerpoint dokümanları ile ulaştırabilir. Epostanız ile cevap verilmesini bekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki dosya yükleme seçeneği ile Sorunun Ekran Görüntüsünü,Excel Dokümanını,Word Dokümanını ve diğer dokümanları yükleyerek talebinize iliştirebilirsiniz.