kişi bu içeriği yararlı buldu

Excel’de hücreler veri girdiğimiz bölgeler olarak nitelendirilebilir. Bazen bu verileri girerken hücreleri biçimlendirme, onlara yükseklik verme, genişlik verme gibi ihtiyaçlara sahip olabiliyoruz. Bunun sonucunda çeşitli formatlarda hücreler, tablolar, hücre toplulukları ile projelerimizde karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Peki bu biçimlendirdiğimiz hücreleri temizlemek, biçimlerini ,yüksekliklerini ve genişliklerini ilk hallerine çevirmek için ne yapabiliriz? Bunun için Excel’de bir tuş var, Temizleme tuşu. Bu tuşu kullanarak hücrelerin formatlarını, biçimlerini temizleyebiliriz.

Temizleme seçeneği ve içeriği

Giriş sekmesindeki temizle seçeneklerine erişmenin tanıtılması

Yandaki görselde de görebileceğiniz üzere, program üzerinde temizle seçeneği ile hem biçimi hem de içeriği temizleyebileceğiniz gibi ikisini aynı anda da temizlemek pek mümkündür. Bu seçenekler içe seçtiğiniz alandaki hücrelerin biçim ve içeriklerini rahatlıkla temizleyebilir ve kendinize yeni bir sayfa açabilirsiniz, hücrelerin yükseklikleri ve genişlikleri ile oynadıysanız bunun için biçim sekmesindeki “Yükseklik ve genişlikleri otomatik ayarla” seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Biçimlendir -> Satır Yüksekliğini Otomatik Ayarla ve Biçimlendir -> Sütun Genişliğini Otomatik Ayarla seçenekleri ile hücrelerin yükseklik ve genişlik değerlerini de sıfırlamak, temizleme, yepyeni tertemiz bir excel çalışma sayfasını hazırlamak mümkündür. Aşağıda, temizlemeye dair bir örnek görebilirsiniz;

Önceden biçimlendirilmiş bazı hücrelerin silinmesine bir örnek

İpucu ; Tüm hücreleri seçmek

Tüm hücreleri seçmek için sol üstte bulunan ikona tıklamanız veya CTRL + A kombinasyonunu kullanmanız gerekmektedir. Bunu aşağıdaki görselden de öğrenebilirsiniz.

Tümünü seçme örneği
  • Ekrem Telli
   2021-08-02 11:36:28 tarihinde word kategorisinde sorulmuştur.
   Bekliyor
   Hücre içinde yeni satır oluşturmak istediğimde, yani ALT + Enter yaptığımda, diğer hücreye geçiyorç. Yani yeni satır açmıyor.
  • MUHAMMET KALAYCI
   2021-03-04 11:59:05 tarihinde word kategorisinde sorulmuştur.
   Cevaplandı
   merhabalar formatlanan bilgisayarımdan excell i kurtardık fakat excell açılmıyor konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

   Merhaba, Excel dokümanını mı kurtardınız yoksa programı kurtardınız ve açılmıyor mu? Eğer programı kurtardınız ve açılmıyorsa bunun en temel sebeblerinden biri Excel için gerekli olan modüllerin yeni Windows sürümünde, kurtarılan Windows sürümünde mevcut olmaması buna sebep olabilir. Eğer dokümanı kurtardıysanız dokümanın büyük bir bölümü hasar görmüş olabilir. officedersleri@gmail.com adresine sorununuzu resimli olarak göndermeniz mümkünse, çözümlerimizle size yardımcı olmak isteriz. İyi çalışmalar.