Neden Excel öğrenmeliyiz?

tarihinde yayınlamıştır.

Excel, bugün birçok köklü şirketin, kuruluşun ve kurumun kullandığı aslında bir veritabanı yöneticisi olan basitleştirilmiş bir tablo, veri düzenleme programıdır. Durum böyle iken Excel programı ile ve onun muadili olan diğer platformlar ( Google Sheets, Libre Math ) ile tanışmamış olmak, tanışmamak mümkün değil gibi gözüküyor.

Excel her şeyden önce bir veritabanı dili

Excel basitleştirilmiş bir elektronik tablo programı olmanın yanında, tablo ve hücrelerin formüller ve makrolar hatta Visual Basic programlama dili ile buluşması ile kullanıcıya arayüzler üretebileceği, gündelik işlerini çok kolay bir halde halledebileceği bir ortam sunan Microsoft tarafından her geçen gün kullanıcı ihtiyaçlarına göre basitleştirilip, geliştirilen bir programdır.

İsim – Yaş Tablosu

Fakat ona sadece tuşlara basıp tablolar oluşturabildiğimiz, grafikler ile verilerimizi işleyebildiğimiz bir program gözü ile bakamayız, aşağıda gördüğümüz bir veri setini diğer programlar ile paylaşmamız mümkündür.

Yandaki isim, yaş tablosundaki isim sütunu bir isim verileri içeren veritananı, yaş sütunu ile yaş verileri içeren veritabanı sütunu ve yandaki 1,2,3,.. şeklinde devam eden satırlar ise veritabanı satırlarını ifade edebilir. İşte tüm bu verileri hem Excel içerisinde işleyebilir hem de diğer Microsoft programları veya başka platform programları ile paylaşabilirsiniz.

Bir örnek verecek olursak, onlarca, yüzlerce hatta binlerce ismin yer aldığı yandaki tablo şeklinde bir isim yaş tablosu hayal edersek, bu tabloda yaş verilerini toplamak veya yaş ortalamasını almak gibi işlemleri saniyeler içerisinde Excel Formülleri ile yerine getirebileceğimiz gibi, bu verileri görsel olarak görebilmek için yine Excel sayfamıza, dokümanımıza ekleyeceğimiz grafik işlemeleri ile, grafik tablolar ile genel görünüme daha rahat bakabiliriz. Aşağıda da bunun bir örneğini görebilirsiniz.

Örnek olarak formül ve grafik kullanımı ile Excel Dokümanı
  1. Yaş Ortalaması: Yaş ortalaması bölümünde =ORTALAMA(B2:B16) ile formül kullanarak 30,8 değeri Excel programı sayesinde çok kısa sürede hesaplanmıştır. Saatlerce uğraşıp tüm verileri toplayıp veri sayısına bölmek yerine Excel bize kolaylık sağlamış ve bu değeri formüller sayesinde bulmamıza yardımcı olmuştur.
  2. Toplama: Toplama işleminde ise tüm yaşları yine =TOPLA(B2:B16) formülü ile çok kısa sürede toplamamıza olanak sağlamıştır.
  3. Grafiğe Dökme: Excel programının en önemli özelliklerinden biri baktığımızda pek anlam ifade etmeyen verilerin grafiğe dökülerek kolaylıkla, en basit bir dille aktarılıp, olaya en uzak olan kişinin bile olayı kısa sürede anlamasına olanak sağlamasıdır. Basit bir grafikte Kerem ve Kenan‘ın grubun en yaşlı üyeleri, Ahmet ve Hatice‘nin en genç üyeleri olduğunu anlayabiliriz.

İş hayatına bir adım önde başla!

Bir şeyi o işle daha önce ilgilenmemiş, o işe yeni başlamış birine anlatmak zordur. Hele ki bu iş büyük veri setleri, karmaşık verileri ile alakalı ise.

İşte bu yüzden kurumsal firmalarda oluşan işlem yükünü, büyük veri setlerini;

  • Kullanıcının davranış analizini tutan tablolar
  • Satış rakamları tabloları ve verileri
  • Personel tabloları ve verileri
  • Gelir, gider tabloları ve verileri

gibi veri setlerinin işlenmesi, raporlanması gibi işlerde bir adım önde olmak iş hayatında sizi tercih edilebilir, hatta onlarca seçenek arasından sayılı seçenek haline getirebilir.

{Comments}